Haber

ABD, Rusya’nın Karadeniz’deki saldırılarından derin endişe duyuyor

YENİ ABD, Rusya’nın Karadeniz’deki harekâtından ve Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri kargo taşıyıcısı” olarak kabul edileceği yönündeki açıklamasından “derin endişe duyduğunu” söyledi.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Olivia Dalton, ABD Başkanı Joe Biden’ın Pennsylvania’daki programı için seyahat ettiği uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dalton, Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilmesinin ardından Karadeniz’de gördüklerinden derinden rahatsız olduklarını belirterek, Rusya’nın Karadeniz’deki liman kentlerine 3 gün üst üste füze ve insansız hava aracı saldırıları düzenlediğini belirtti.

Rusya’nın Karadeniz’deki bu saldırılarının gıda güvenliğini olumsuz etkilediğine işaret eden Dalton, Moskova’nın da “Karadeniz’den tahıl taşıyan sivil gemilere saldırma potansiyeline sahip olduğuna” dair işaretler gördüğünü belirtti.

Dalton, “Karadeniz’deki herhangi bir sivil gemiyi, askeri kargo içeren olası bir sevkiyat olarak kabul edeceklerini ima ettiler. Dolayısıyla, ne yapmaya niyetli olabileceklerini buradan tahmin edebiliyoruz. Bu bizi derinden endişelendiriyor” dedi. şeklinde konuştu.

Dalton, gıda güvenliğinden olumsuz etkilenen Ukrayna ve diğer ülkeleri desteklemek için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Kuzey Kore, sınırı geçen asker hakkında temasa geçti

Dalton, Kuzey Kore sınırını geçen ABD askerinin sağlık durumu ve nerede olduğu hakkında bilgi almak için birden fazla kanaldan Kore Halk Ordusu (KPA) ile temasa geçtiklerini söyledi.

Yaşananları tam olarak öğrenmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Dalton, odaklarının askerin bir an önce konuta dönmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu