Ekonomi

ATO Başkanı Baran, ihracatçıları Merkez Bankası desteklerinden yararlanmaya davet etti

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, ihracatçı oda üyelerini “Firmaların Yabancı Para Biriminin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesine İlişkin Tebliğ” kapsamında Merkez Bankası tarafından sağlanan desteklerden yararlanmaya davet etti.

Baran yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası’nın ticari hayatta liralaşmayı desteklemek amacıyla 2023 Para Politikası ve Liraizasyon Stratejisi kapsamında Firmaların Yabancı Paralarını Türk Lirasına Dönüştürmesinin Desteklenmesine İlişkin Açıklama yayınladığını hatırlatarak, firmaların dövizlerini Türk Lirası’na çevirmelerine zemin hazırlar.

Firmaların Merkez Bankası’na döviz satarken 3 ay içinde döviz almama taahhüdü karşılığında Türk lirasına çevrilen fiyatın yüzde 2’si oranında çevirme eki alabilecekleri bilgisini veren Baran, şunları kaydetti:

“Merkez Bankamız bu açıklama ile hem ihracatçılarımızın hem de yurtdışındaki kurumların elinde bulundurdukları dövizlerin ülkemize yönlendirilmesi açısından değerli bir zemin oluşturmuştur. Merkez Bankamızın dövizlerin Türk Lirası’na dönüşü için verdiği bu takviye Türkiye için bir fırsattır. Sizleri de bu destekten yararlanmaya davet ediyorum. Üyelerimiz dövizlerini Türk Lirası’na çevirdiklerinde fayda sağlayacakları gibi, bu girişimlerle Türk Lirası’na geçişe de zemin hazırlayacaklar.”

habermudurnu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu