Haber

Diyarbakır’dan Hayvancılık: “Gün geçtikçe yemleme bitiyor, yem fiyatlarının düşürülmesi gerekiyor”

Devletten destek isteyen Diyarbakırlı yetiştirici, “Hayvancılık gün geçtikçe bitiyor. Yem fiyatlarının düşürülmesi gerekiyor. Devletten destek almıyoruz. Et ve Süt Kurumu’na da satış yapmıyoruz.” .Ucuza aldıkları için bizi kurtarmaz dedi.

Diyarbakır’a giden CHP Niğde Milletvekili Fethi Gürer, 27 Şubat’ta CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik ile yetiştiricilerin sorunlarını dinledi.

“BİYENME GÜNDEN GÜNE BİTMEKTEDİR”

Hayvancılıkla uğraşan vatandaş, şunları söyledi:

“90 hayvanımız var. Genelde besliyoruz. Yem fiyatları yüzde 100 arttı. Geçen sene 150 buzağı besliyorsak bu sene 90 tane besliyoruz. Yüzlerce ahır boşaldı. Kimse eskisi gibi besleyemiyor. Geçen yıl 1 milyondan saman aldım Bu yıl 3 milyon Arpa Geçen yıl 3 binden, bu yıl 6 bin 500 den aldık Bir hayvan günde altı çuvaldan 300 kilo tüketiyor. Her geçen gün bitiyor.Yem fiyatlarının düşürülmesi gerekiyor.Devletten destek almıyoruz.Et ve Süt Kurumuna da satış yapmıyoruz.Bizi kurtarmıyor çünkü ucuza aldılar. Hayvanlar da depremden etkilendi ve ister istemez psikolojileri bozuldu, ölen hayvanlarımız oldu.”

Gürer, “Bu bölgelerdeki en büyük sorun hayvanların meralarda otlayamamaları, özellikle büyükbaş hayvanların hep kapalı alanda kalması. 12 ay yem veriliyor. Bu nedenle yem fiyatları yükseldikçe maliyet de artıyor. Maliyet arttıkça Satışta sıkıntı var. Harcadığımız parayı daha sonra sattığımızda kazanamıyoruz” dedi.

Abdullah Atik ise, “Topraklarımızda milyonlarca hayvanın olduğu bu bölgede mera tarımı yaygın. Bölgede milyonlarca hayvan vardı ama şimdi gezdiğinizde hayvanlara çok az rastlıyorsunuz. Bunun nedeni maliyet.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu